Hezarfen Samsun Dijital Projesi Açılışı


9.5.2020

Hezarfen Samsun Dijital Projesi Açılışı

Türk Patent ve Marka Kurumu ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliğinde, uzaktan erişim ile Samsun’daki KOBİ’lere uygulanacak olan “Hezarfen Samsun Dijital Projesi” açılışı yapıldı.

Kovid-19 salgını sebebiyle video konferans yöntemiyle gerçekleşen açılışa TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ'in katılımlarıyla gerçekleşti.

Salgın sebebiyle Kurum projelerini dijital ortama taşıdıklarını belirten ASAN, Hezarfen Projesinin dijital ortamda ilk kez Samsun’da medikal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik uygulanacağını söyledi.

Hezarfen Samsun Dijital Projesi ile KOBİ'leri sınai mülkiyet konusunda bilinçlendirerek inovasyon kapasitelerini geliştirmeyi amaçladıklarını dile getiren ASAN, proje kapsamında Samsun Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 10 KOBİ’yi sınai mülkiyet hakları konusunda bilgilendireceklerini söyledi.

ASAN, " İlk etapta KOBİ'lerimizin mevcut durumunu tespit edeceğiz, var olan salgın koşulları sebebiyle firma temsilcisi ile Kurum uzmanlarımız uzaktan erişim ile danışmanlık hizmeti verecek. Sonrasında da verdiğimiz danışmanlık hizmetinin etkilerini takip edeceğiz." dedi.

Hezarfen Projesinin ilk olarak 2007 yılında Ankara OSTİM’de uygulanmaya başladıklarını belirten ASAN projenin bugüne kadar 16 farklı ilde 22 kez uygulandığını söyledi.

Samsun‘un 2019 sınai mülkiyet verilerini paylaşan ASAN, “2019 yılı verilerine göre Samsun, 858 marka başvurusuyla Türkiye 19 uncusu, 88 patent başvurusuyla Türkiye 14 üncüsü, 20 faydalı model başvurusuyla Türkiye 19 uncusu ve 105 tasarım başvurusuyla Türkiye 21 incisi oldu."dedi. ASAN Samsun‘a ait 12 adet tescilli, 4 adet başvuru aşamasında olan coğrafi işaret bulunduğunu da dile getirdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ de yaptığı konuşmada projenin önemini dile getirdi.


LinkedIn Paylaş