“DAKA SOGİP Sosyal Girişimcilik Vaka Yarışması” Sonuçlandı


18.6.2020

“DAKA SOGİP Sosyal Girişimcilik Vaka Yarışması” Sonuçlandı

TRB2 Bölgesi illeri olan Bitlis, Hakkari, Muş ve Van’da Sosyal Girişimciliği yaygınlaştırmak ve gençleri sosyal fayda odaklı fikirler geliştirmeye teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen “DAKA SOGİP Sosyal Girişimcilik Vaka Yarışması” 4 ilden yapılan başvurular çerçevesinde sonuçlandı. 2-10 Haziran tarihleri arasında başlatılan yarışmaya TRB2 Bölgesindeki 18-29 yaş aralığındaki gençler bir birinden özgün fikirlerle ilgi gösterdi.

Uygulanabilirlik, yenilikçilik, sürdürülebilirlik, sosyal girişimciliğin temel özelliklerine uygunluk ve fikrin hazırlanmasına gösterilen özen gibi kriterler göz önüne alınarak yapılan değerlendirmeler sonucunda, birinciliği Muş’tan Nuray Özdemir, ikinciliği Bitlis’ten Kübra Ceylani Karaçay, üçüncülüğü ise eşit puanlarla Van’dan Bahar Ertuş ve Murat Kızılkaya elde etti.

Ayrıca, yarışma kapsamında sunulan Vaka’ya yönelik “Sürdürülebilir Gelir Modeli” önerileriyle 10 yarışmacı da kişisel gelişim “Kitap Seti” ödülü almaya hak kazandı.

Yarışmacılara; ödüllerin yanı sıra fikirlerini geliştirmeleri için Ajans tarafından mentörlük desteği de sunulacak.

Ajans Sosyal Girişimcilik Programı (DAKA SOGİP) kapsamında TRB2 Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdürerek daha fazla gence ulaşmayı hedefliyor. Gençleri sosyal fayda ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik eden DAKA, bölge kalkınmasında gençlerin de aktif rol alması için yenilikçi uygulamalarına devam edecek.


LinkedIn Paylaş