TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Bilim İnsanı Başvuruları Başladı


4.11.2019

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Bilim İnsanı Başvuruları Başladı

2014 yılından beri TÜBİTAK tarafından düzenlenen Bilim Söyleşileri başvuruları başladı. Söyleşiler kapsamında alanında uzman bilim insanları öğrencilerle buluşturuluyor.

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri, yaklaşık 1-1,5 saatlik sunum ve soru-cevap bölümlerinden oluşan etkileşimli etkinliklerdir. Söyleşilerde mümkün olduğunca fazla bilgi aktarmayı değil, bilimsel konulara ilgi uyandırmayı ve öğrencilere örnek bir kariyer hedefi sunmayı amaçlıyor.

Özellikle kalkınmada öncelikli yerlerde düzenlenen bu etkinliklerde, çoğu öğrenci hayatında ilk defa bir bilim insanı ile yüz yüze iletişim kurma imkânı buluyor. Şimdiye kadar 400’e yakın etkinlikle 65.000’den fazla öğrenciye ulaşıldı.

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri’nde konuşmacı olmak isteyenlerin üniversitelerde öğretim üyesi ya da doktorasını tamamlamış öğretim görevlisi olması gerekiyor. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, bilim ve sanat merkezleri, bilim merkezleri, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri ve gençlik kampları, kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen müze ve kütüphaneler ile Deneyap Teknoloji Atölyeleri ise etkinliklere ev sahipliği yapmak için TÜBİTAK Bilim Söyleşileri’ne başvurabiliyor.

Çocuklarda ve gençlerde bilim farkındalığı oluşturmak ve ülkemizde bilim okuryazarlığını geliştirmek adına düzenlenen bu etkinliklerde siz de konuşmacı olmak veya ev sahipliği yapmak üzere başvurabilirsiniz.

Başvuru ve ayrıntılı bilgi için TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Portalı’nı ziyaret edebilirsiniz.


LinkedIn Paylaş