COSME Türkiye Projesi Açılış Toplantısı Yapıldı


12.12.2019

COSME Türkiye Projesi Açılış Toplantısı Yapıldı

“COSME Programının Koordinasyonun Güçlendirilmesi, Tanıtımı ve Yararlanıcıların Desteklenmesi Projesi” başlıklı Teknik Destek Projesinin açılış etkinliği Ankara’da düzenlendi.

Kısa adı “COSME Türkiye” olan Projenin açılışına AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya ile çok sayıda akademisyen katıldı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Pertzinidou, yaptığı konuşmada COSME programının KOBİ'lerin AB'nin tedarik zincirinde olmasına yardımcı olacağını ve COSME Türkiye projesinin amacının bu programdan Türkiye'nin daha çok yararlanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ise Türkiye’nin COSME programında yer alan 39 ülke arasında en çok hibe alan ülkeler arasında 8. Sırada olduğunu belirtti.

Farklı kaynaklar birleştirilecek

AB Başkanlığı'ndan Bülent Özcan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “COSME Türkiye projesi, RYOP kapsamında desteklenen bir proje. COSME programı ise bir birlik programı. Bu proje ile, birlik programı ve Katılım Öncesi Mali Yardımın sağladığı farklı kaynaklar konsolide edilecek”

Daire Başkanımız Ahmet Alperen Sağkaya da bir konuşma gerçekleştirdi ve “Programımızın ana hedefi KOBİ'ler. COSME Türkiye de bu manada bizim en önemli projelerimizden biri. KOSGEB'in COSME programını uygulamada kurumsal kapasitesini geliştirmesini sağlarken, COSME'den de ülkemiz KOBİ'lerinin daha fazla fayda sağlamalarını amaçlıyoruz” dedi.

Etkinlik, açılış konuşmalarının ardından COSME Programı ve proje hakkında sunumlar ile devam etti. Etkinlik kapsamında bir de COSME Deneyimleri ve başarı hikayelerinin konu alındığı panel düzenlendi.

COSME Türkiye Projesi

COSME Türkiye Projesi, temel olarak, KOBİ’lerin COSME Programı hakkında bilgisini ve farkındalığını arttırarak Türkiye’nin Programdan daha fazla faydalanmasına destek olmayı amaçlıyor. Proje aynı zamanda, Programın ülke koordinasyonunu yürütmekten sorumlu olan KOSGEB’in de kapasitesinin artırılmasını hedefliyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi için cosme.kosgeb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


LinkedIn Paylaş