Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Sınai Mülkiyet Webinarı


21.8.2020

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Sınai Mülkiyet Webinarı

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Fikri Mülkiyet Akademisi - Sınai Mülkiyet Eğitim Merkezi tarafından; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası personeline ve üyelerine “Sınai Mülkiyet Hakları Webinarı” düzenlendi.

Webinar, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim BURKAY ‘ın açılış konuşmaları ile başladı.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen sınai mülkiyet başvurularının arttığını belirten TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, ülkemizin geleceğinin son derece parlak olduğunu, sınai mülkiyet başvuruların da bunun ön göstergesi olduğunu söyledi.

2020 Ocak – Temmuz ayına dair TÜRKPATENT’e yapılan başvuru istatistiklerini paylaşan Asan, yerli patent başvuru oranın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14, yerli faydalı model başvurularının ise yüzde 30 arttığını ifade etti.

2020’nin sonunda 160 binin üzerinde marka başvurusu beklediklerini belirten ASAN, marka başvurularının geçen yılın aynı dönemin göre yüzde 23,6 arttığını söyledi.

ASAN, yerli tasarım başvurularında bir önceki yıla göre yüzde 4 artış olduğunu söyleyerek, tescilli coğrafi işaret sayısının ise 511 olduğunu söyledi.

Sınai mülkiyet başvurularındaki bu sayıların, ülkemizin farkındalık anlamında önemli bir eşikten geçtiğinin göstergesi olduğuna değinen Asan, bundan sonraki hedefin bu farkındalığı daha yüksek katma değerli projelere dönüştürmek olduğunu iletti.

Asan, Türkiye'nin uluslararası başvurularda da ön saflarda olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) geçen yılın patent başvuru verilerini paylaştı. Türkiye geçen yıl 2018'e göre uluslararası patent başvurularında yüzde 46,7 ile en fazla artış oranını sağlayan ülke oldu. Bu alanda artış oranı olarak dünya birincisiyiz ve 22'ncilikten 13'üncü sıraya geldik. “ dedi.

Bursa ile ilgili sınai mülkiyet verilerini de paylaşan Asan:

“Bursa, ülkemizde sınai mülkiyet hakları açısından en önde gelen illerimiz arasında yer alıyor. 2019 yılında Bursa’dan; 5627 marka, 526 patent, 229 faydalı model ve 4.070 tasarım başvurusu yapıldı. Bursa 2019 yılı verilerine göre Türkiye’de marka başvurularında 4., patent başvurularında 3., faydalı model başvurularında 4. ve tasarım başvurularında 2. oldu. Ayrıca; Gemlik Atı, İznik Çinisi, İnegöl Köfte, Gemlik Zeytini, Karacabey Soğanı, Gedelek Turşusu, Bursa Bıçağı, Bursa Siyah İnciri, Bursa İpek İpliği, Bursa Şeftalisi, Gürsu Deveci Armudu olmak üzere  Bursa’ya ait 11 adet tescilli coğrafi işaret bulunuyor.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından patent, faydalı model, marka ve coğrafi işaret temel kavramlar, tescili ve tescil sonrası işlemler konusunda TÜRKPATENT personeli tarafından katılımcılara eğitim verildi.


LinkedIn Paylaş