TÜBA 2019 Yılı Ödülleri Sahiplerini Buldu


30.12.2019

TÜBA 2019 Yılı Ödülleri Sahiplerini Buldu

TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik ve taktir misyonu kapsamında gerçekleştirdiği ve dünyadaki bütün bilim insanlarına açık olan 2019 yılı TÜBA ödülleri sahiplerini buldu.

TÜBA Akademi Ödülleri

Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Fen ve Mühendislik Bilimleri olmak üzere üç kategoride verilen TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri; 2019 yılında yapılan hakem komitesi değerlendirmeleri sonucunda Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında ödül verilmedi.

Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde; 2019 TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü, McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi F. Jamil Ragep’e; özellikle Nasiruddin Tûsî, İbn Şâtır ve Ali Kuşcu’nun astronomi çalışmalarının modern öncesi dönemde Avrupa'ya aktarım yollarını araştıran ve Kopernik astronomisinin ortaya çıkışındaki etkilerini gösteren incelemeleri nedeniyle verildi.

Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde; 2019 TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü, Duke Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adrian Bejan’a; Termodinamik alanında termodinamik ile ısı transferini birleştiren çalışmaları, tasarımı bütün alanları bir araya getiren bir bilim olarak geliştirmesi ve “Yapısal Teori”yi ortaya koyması nedeniyle ödüle layık görüldü.

TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri; Akademi Madalyası ve takribi 30.000 Amerikan dolarından oluşuyor ve alanında “özgün, öncü ve çığır açıcı” çalışmaları ile öne çıkan bilim insanlarına veriliyor.

TÜBA Fuat Sezgin Ödülleri

Merhum TÜBA Şeref Üyesi Fuat Sezgin adına 2019 yılında gerçekleştirilen ödül programına yapılan başvuruların hakem komiteleri tarafından değerlendirilmesi sonucu “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı, Eser, Özel (Hizmet, Bireysel ve Kurumsal)” olmak üzere toplam beş ödül sahibini buldu.

Prof. Dr. Atilla Bir; klasik dönem İslam bilim ve teknoloji eserlerinin çağdaş yorumu ile birlikte günümüz bilim hayatına ve gelecek kuşaklara kazandırılmasındaki katkıları nedeniyle Fuat Sezgin Hizmet Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu; “Bilim tarihi ve İslam Bilim Tarihi” alanında ulusal ve uluslararası araştırma ve eğitim çalışmalarına yapmış olduğu özgün ve önemli katkıları nedeniyle Fuat Sezgin Bireysel Özel Ödülü’ne layık görüldü.

İstanbul Cezeri Müzesi; İslam medeniyetinin en önemli mucit ve mühendislerinden biri olan El-Cezeri'nin olağanüstü makinelerine dair eserinin Türkçeye kazandırılması ve eserde yer alan teknolojik cihazların rekonstrüksiyon ile çağdaş bir müze oluşturulması dolayısıyla Fuat Sezgin Kurumsal Özel Ödülü’nü aldı.

İslam Ansiklopedisi (TDV/İSAM); İslam bilim, sanat, düşünce, teknik ve kültür ve medeniyetine dair bütün alanlarında ve doğal olarak bilim tarihi alanındaki bilimsel araştırmalar için temel referans çerçevesini oluşturması niteliğiyle Fuat Sezgin Eser Ödülü’ne hak kazandı.

Doç. Dr. Halil Tekiner; Osmanlı-Türk tıp ve eczacılık tarihi alanında yapmış olduğu özgün çalışmalar ve yürütmekte olduğu projelerin, İslam Bilim Tarihine önemli katkıları nedeniyle Fuat Sezgin Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü aldı.

TÜBA-GEBİP Ödülleri
TÜBA bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen TÜBA-GEBİP Ödülü’nü 2019 yılında; 20 farklı üniversite ve kurumdan 28 üstün başarılı genç bilim insanı kazandı.

Kazananların listesine ulaşmak için tıklayınız.


LinkedIn Paylaş