Türkiye'nin İlk Üreten İŞGEM’i Ekonomiye 5 Milyon Lira Katkı Sağlayacak


19.1.2020

Türkiye'nin İlk Üreten İŞGEM’i Ekonomiye 5 Milyon Lira Katkı Sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin birlikte yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı eliyle inşa edilen ve Türkiye'nin ilk üreten İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) modeli ile faaliyete geçecek tesis Gümüşhane’de açıldı. Günde 4 ton pestil üreten, ambalaj ve karton kutu üretim hattı da bulunan merkezin açılışını gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu merkezin doğrudan ve dolaylı yaklaşık bin 500 kişilik istihdam oluşturmasını ve il ekonomisine yılda 5 milyon lira katkı sağlamasını bekliyoruz.” dedi.

Yaklaşık 8 milyon Avro yatırım ile kurulan bu merkez, Doğu Karadeniz’in ilk İŞGEM’i ve Gümüşhane’ye yapılan en büyük kamu yatırımlarından biri. 9 bin metrekare kapalı alanda 20 işlik hacmine sahip bu merkezde ortak pestil üretim hattı ve ortak paketleme tesisleri de bulunuyor. Kendi üretim hattı olması hasebiyle, Türkiye'de üreten İŞGEM konseptine giren ilk ve tek merkez olan Gümüşhane İŞGEM'in ortak üretim hattı sayesinde, firmalar, öz sermayelerini makine yatırımı yerine işletme giderleri için kullanabilecekler. Ayrıca koli ve ambalaj malzemelerinin İŞGEM’de üretilmesiyle, stok maliyetlerinden de kurtulmuş olmaları planlandı.

Bu merkezin doğrudan ve dolaylı yaklaşık bin 500 kişilik istihdam oluşturması ve il ekonomisine yılda 5 milyon lira katkı sağlaması beklenmekte. Gümüşhane ve bölgesindeki firmalara hizmet vermesi öngörülen bu İŞGEM’den mezun olan işletmelerin, yurt dışı pazarlarda rekabet etmesi bekleniyor.


LinkedIn Paylaş