Savunma Sanayii Sektörü “Sektörel İş Birliği ve Nitelikli İş Gücü” Odağında 7’nci Kez Bir Araya Geldi


10.2.2020

Savunma Sanayii Sektörü “Sektörel İş Birliği ve Nitelikli İş Gücü” Odağında 7’nci Kez Bir Araya Geldi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) desteğiyle, T.C. Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, ASO ve SASAD iş birliğiyle, TSSK, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından düzenlenen etkinlik, başta Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alparslan Kavaklıoğlu ve T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmalar olmak üzere yüzlerce katılımcıyı ağırladı.

Etkinlik, TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa V. Kök’ün konuşmalarıyla başladı.

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, “Savunma sanayi bütünsel olarak sanayileşmenin ve kalkınmanın önemli bir parçasıdır. Bu kapsamda SSB olarak, 2019-2023 Dönemi Stratejik Planımızda da silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını, sürekli gelişim anlayışı ile azami ölçüde milli teknolojiler ve yerli imkanlarla karşılamak ve sürdürülebilir savunma sanayi içinde savunma ihracatını artırmak üzere savunma sanayinin ekosistemini güçlendirmek, savunma sanayinde edinilen becerilerin sivil sektöre yayılmasını temel amaç olarak belirledik” dedi.

Teknolojik bağımsızlığın hayati önem taşıdığını vurgulayan ASELSAN Deniz Sistemleri Grup Başkanı Behçet Karataş etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, “Türk savunma sanayine ASELSAN olarak altyapı, Ar-Ge, kalite yönetimi ve insan kaynağı gibi birçok alanda katkıda bulunuyoruz. ASELSAN'nın sürdürülebilir büyümesinde yurt içi tedarikçilerin payının arttırılması amacı ile yerel ekonomiyi destekliyoruz” dedi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ise savunma alanının Türkiye'nin ulusal güvenliği için hayati öneme sahip olduğunu belirterek, “Savunma sanayi yüksek katma değerli bir alan olduğundan, ihracat alanında yüksek bir öneme sahip. Yüksek katma değerli ürün çıkarmanın yolu Ar-Ge yatırımlarından geçiyor. HAVELSAN olarak, yıllık elde ettiğimiz gelirlerin yüzde yirmisini Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz. HAVELSAN olarak, Yapay zeka, büyük veri, otonom sistemler, video analitik, siber güvenlik ve 5G alanında ARGE faaliyetleri yürütüyoruz. Bu kapsamda 20 üniversite ve 500’ü aşkın iş ekosistemimizde yer alan firmalarımız ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanı Salim Atay, ofis olarak politika yapıcılara, karar vericilere doğru veri sağlamak ve veriye dayalı karar verme süreçlerine destek olma gibi iddialarının olduğunu söyledi. Bu amaçla çalıştıklarını bildiren Atay, "Ofis olarak politikamız, başkaları da bizim ülkemizi tercih edebilsin. Bizim insanımız başka bir ülkeye giderse yine önünde sonunda gelmesi gereken en önemli ülkenin burası olduğunu görsün bilincini aşılamak." diye konuştu.

Atay, Türkiye'nin insan kaynağı envanterinin çalışmasının hızla sürdüğünü belirterek, "Yakında ilgili kurum ve kuruluşlara sağlıklı insan kaynağı planlaması yapabilmeleri için makro veri bağlamında bu veriden uç vereceğiz ve onlar orada istedikleri gibi planlamaları yapabilecekler." değerlendirmesinde bulundu. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu da silahlı kuvvetlerin ihtiyacı olan her türlü silah, araç, gereç ve mühimmatı milli savunma sanayinden sağlamanın önemli olduğunu kaydetti.

Etkinlik kapsamında fuaye alanında, TSSK üyesi firmalar ürün ve kabiliyetlerini sergilerken, etkinlik boyunca firmalar arasında birçok iş görüşmesi gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alparslan Kavaklıoğlu da firma stantlarını ziyaret ederek bilgi aldı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen; Sektörel İş Birliği Paneli ve Nitelikli İş Gücü Paneli ise sektörün gündeminde önemli bir yer edinen bu konuların görüşülmesine ve yapılması gerekenlerin ele alınmasına vesile oldu.


LinkedIn Paylaş