SOGEP Projesiyle Gaziantep’te Tarım ve Gastronomi Okulu Kuruluyor


3.3.2020

SOGEP Projesiyle Gaziantep’te Tarım ve Gastronomi Okulu Kuruluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek “Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma İçin; Tarıma Değer, Kadına Değer, Topluma Değer” Projesi kapsamında Gaziantep'te Tarım ve Gastronomi Okulu kurulacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz arasında imzalanan protokolle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında kurulacak Tarım ve Gastronomi Okulu, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilecek.

Türkiye’de ilk olacak Tarım ve Gastronomi Okulu, SOGEP’in “Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma İçin; Tarıma Değer, Kadına Değer, Topluma Değer” projesine girdi, 5 buçuk milyon değerinde hibe aldı. Okul, kapsamı ve örnek teşkil etmesiyle Türkiye’de tarım alanında yeni bir model olacak. Kurulacak kampüs, hâlihazırda tarımla uğraşan 260 kadın için de bir fırsat getirecek. Kadınların SOGEP kapsamında kurduğu Ezogelin Tarımsal Kadın Kooperatifi’yle ortak çalışacak okul, sosyal girişimin oluşturulmasını sağlayacak. Ayrıca, kooperatif üyelerine tarım uygulamaları, üretim ve pazarlama konularında eğitim verilecek. Üretilen yaş meyve ve sebzeler içinde okulda günlük 2 ton kapasitesinde kurutmalık imkanı sunacak. 26 bin metrekare alana kurulacak serada çalışmalar yapılırken, 4 bin metrekareden oluşacak açık tarlada uygulamalı eğitim ve üretim verilecek. Öte yandan 4 dersliğiyle teorik eğitim ve tekniklerle uzmanlar tarafından çiftçiler bilgilendirilecek.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, projenin bölgeye özgü tarımsal ürünlerin kalıcılığını sağlanmasının amaçlandığının altını çizerek şunları söyledi: “Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin kadınlar başta olmak üzere bilgi ve beceri kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz. Burada tarımsal üretimle ilgili üreticilerimize uygulamalı eğitimler verilecek. Bu projenin en önemli özelliği Türkiye’nin sosyal girişimcilik projesi olmasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bakanlık döneminden bu yana elde ettiği deneyimleri bu projeye dahil ederek tarım alanında bölgesel kalkınma ekosistemine katkı sağlayacağız.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise Gazi şehrin UNESCO’nun belirlediği en lezzetli başkentler onayını almış şehirleri arasında yer aldığını hatırlatarak, “Bu önemli pencere, bize yeni fırsatlar ve yeni imkânlar tanıyacak. Biz gastronomi sürecinde tarih ve topraktan gelen deneyimlerimizden yola çıkarak başarılı bir çizgiye erişmiştik. Bu nedenle bu faaliyetlerin önemi de yüksektir. Ezogelin Kooperatifi ile kadınlarımızın girişimciliği sağlanıyor. Çiftçilerimiz başta olmak üzere herkesin buradan eğitim alması sağlanacak. İçinde okuluyla serasıyla yenilenebilir enerjisiyle çok büyük bir tesis kuruyoruz. Türkiye’nin en önemli 50 bin metrekarelik alanı içerisinde tarım okulunu kurduğumuzda; yerel tohumları üretmiş ve bunu istihdama dönüştürmüş bir yerel kalkınmayı hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu.


LinkedIn Paylaş