Ufuk2020 ERA Chairs Çağrısı Kapsamında Türkiye’den İki Proje Önerisi Desteklenmeye Hak Kazandı


29.3.2020

Ufuk2020 ERA Chairs Çağrısı Kapsamında Türkiye’den İki Proje Önerisi Desteklenmeye Hak Kazandı

Ufuk 2020 Programı Mükemmeliyetin Yayılımı ve Katılımın Genişletilmesi alanı ERA-Chairs çağrısında İzmir Biyotip ve Genom Merkezi ve Koç Üniversitesi Avrupa Komisyonu tarafından toplam 5 Milyon Avro ile fonlanmaya hak kazandı.

Projeler kapsamında İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi, Nadir Hastalıklar konusunda araştırma ve yenilik kapasitelerini artırmayı, Koç Üniversitesi ise İstanbul’da organ nakli immünolojisi araştırmaları için bir mükemmeliyet merkezi kurmayı amaçlıyor.

ERA-Chairs projeleri; bilimsel mükemmelliği ve yönetim becerileri kanıtlanmış seçkin akademisyenleri, bilimsel mükemmellik potansiyeli olan Türkiye'nin de içinde bulunduğu genişleme (widening) ülkelerindeki üniversitelere ve araştırma kurumlarına getirmeyi amaçlıyor. Projeler kapsamında istihdam edilecek ERA-Chairs araştırmacılarının kurumlarında yapısal değişiklikler gerçekleştirmeleri ve bu sayede söz konusu kurumları Avrupa'da bir cazibe merkezi haline getirmeleri bekleniyor. Projeler kapsamında kurumların araştırma ve yenilik kapasitesinin geliştirilmesi, insan kaynakları politikalarının iyileştirilmesi gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.


LinkedIn Paylaş