Koronavirüs için Exascale Akıllı Platformu Projesi


3.4.2020

Koronavirüs için Exascale Akıllı Platformu Projesi

Rp-deKoronavirüs için Exascale Akıllı Platformu Projesi (Exscalate4CoV) “Potansiyel İlaçları Taramak İçin Bilgisayar Destekli (in silico) İlaç Tasarımı İşbirliği” çağrısında bulundu.

EXSCALATE (Patojenlere Karşı Exascale Akıllı Platform) Platformu, dünyanın en güçlü akıllı süperhesaplama platformudur. Kimyasal kütüphanesinde 500 milyar molekülü barındırır ve saniyede 3 milyon molekülü işleyebilir.

Bu platform kapsamında, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Koronavirüs için Exascale Akıllı Platformu Projesi’nin (Exscalate4CoV) amacı, Koronavirüsü (COVİD-19) hedefleyebilen molekülleri tanımlamak ve gelecekteki pandemilere karşı etkili bir araç geliştirmektir.

Exscalate4CoV Projesi, COVİD-19’a karşı potansiyel ilaçları taramak için isbirligi çağrısında bulunmuştur.

İşbirliği kapsamında sunulan ilaç bileşikleri, öncelikli hedef protein yapılarına karşı bilgisayar destekli (in silico) tarama için yüksek performanslı hesaplama (HPC) girdisi olarak kullanılacaktır. Yapılan analizlerin sonucunda, geliştirilmesi uygun görülen bileşikler belirlenerek hedefe dayalı in vitro testler uygulanacaktır.

In vitro tarama sözleşmesi şartlarında karşılıklı olarak anlaşıldıktan sonra, kimyasal bileşik örnekleri sağlanarak tarama yapılacaktır. Bileşik üzerindeki tarama sonuçları, verilerin elde eldilmesinden sonraki otuz gün içerisinde açık erişimli bir portalda yayımlanacaktır.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.exscalate4cov.eu/


LinkedIn Paylaş